Dünya Mutfağından Enfes Tarifler

RAMAZAN’IN GÖZDE TATLISI GÜLLAÇ FRAMBUAZLA BULUŞUYOR

RAMAZAN’IN GÖZDE TATLISI GÜLLAÇ FRAMBUAZLA BULUŞUYOR

Ramazan’ın gelmesiyle birlikte sofralara her gün farklı lezzetler konuk oluyor. Bu tatlar arasında öne çıkan güllaçsa hafif olması sebebiyle iftarlardan sonra sıklıkla tercih ediliyor. Süt ve güllaç yapraklarının buluşmasıyla yapılan bu enfes tatlı, kimi zaman meyveli kimi zaman da çikolatalı olarak hazırlanabiliyor. Hatay ve Mardin mutfağı lezzetlerini “Yıldızlı Tarifler” kitabında bir araya getiren yazar Yıldız Öz Samaha, çok pratik bir frambuazlı güllaç tarifi veriyor.

 

Ramazan ayında, sofraları her gün farklı bir menü süslüyor. Osmanlı’ya özel şerbetler ve tatlılar da iftar yemeklerine mutlaka eşlik ediyor. Özellikle Ramazan ayında çok sevilerek tüketilen güllaç, lezzetiyle öne çıkmayı başarıyor. Meyveli, fındıklı, çikolatalı ve sade gibi çeşitleri yapılan güllaç, frambuazla buluştuğunda ortaya çok farklı bir tat çıkıyor. Pratik bir şekilde yapılabilen güllacın tarifi oldukça basit adımlarla hazırlanabiliyor.

 

Malzemeler

3 adet güllaç yaprağı

1,5 ml süt

Yarım su bardağı şeker

1 kase dondurulmuş frambuaz

5 gr vanilin

Yarım kase fındık

Yarım kase fıstık

 

Yapılışı

Sütü ocağa alın, şekeri ekleyin ve eriyinceye kadar güzelce karıştırın. Ardından vanilini ekleyin ve ocaktan alın. Ilımaya bırakın. Daha sonra güllaç yapraklarını bir makas yardımı ile dört eşit parçaya bölün. Ilıyan sütü bir kaba alın ve bölünmüş güllaçları süte batırın. Servis kabınızın şeklini alacak şekilde güllaçların ilk yarısını yerleştirin. Frambuazları elinizle ufalayarak küçük parçalar haline getirin ve dizdiğiniz güllaçların ortasına serpiştirin. Fındıkları da ekledikten sonra geri kalan güllaç parçalarını aynı şekilde süte batırarak üst üste dizin. Kalan tüm sütü üzerine dökerek 2 saat kadar buzdolabında bekletin. Dolaptan aldıktan sonra üzerini dileğiniz gibi fındık, fıstık ve narla süsleyebilirsiniz.

 

Not: Sütün ılıma derecesi çok önemlidir. Güllaçları sıcak süte batırırsanız hamur hale gelir Ayrıca yaprakların sütü iyice içine çekmesi için mutlaka beklemeniz gerekir.